Wybierając się do obcego państwa na wakacje, koniecznością jest poznanie nie tylko strefy czasowej i pogody, oraz najważniejszych zabytków, ale także obowiązującej waluty i cen, by zabrać ze sobą odpowiednią ilość gotówki.

Wakacyjny pobyt w Bukareszcie czy każdym innym mieście rumuńskim, wiąże się z koniecznością posiadania odpowiedniej waluty. Na terenie Rumunii obowiązuje waluta o nazwie lej rumuński, o symbolu RON.

1 RON dzieli się na 100 bani. Obowiązującymi monetami są: 1, 5, 10, 50 bani, a banknotami: 1, 5, 10, 50, 100, 200, 500 lei. Wartość lei, w przeliczeniu na złotówki, to 1 zł, choć czasem może się to wahać w obie strony. Warto jest przed wyjazdem sprawdzić kurs walut w kantorach, a jeśli korzystamy z kantorów na terenie Rumunii, lepszym rozwiązaniem jest wymiana euro na leje. Banknoty krążące w obiegu na terenie państwa są polimerowe, wykonane z plastiku.

Jaką kwotę zabrać ze sobą na wakacje? Jeszcze do niedawna Rumunia uchodziła za stosunkowo tanie państwo, w którym ceny towarów i usług były znacznie niższe od polskich. Obecnie ceny, przeliczając na polskie złotówki, są niemal identyczne.

Biorąc po uwagę produkty spożywcze, takie codzienne, ich cena jest średnio o 20% wyższa w porównaniu z cenami krajowymi. Przykładowo, wiosną 2012 roku, średnia cena za bułkę wynosiła 0,3 – 0,4 leja, za bagietkę – 0,5 – 0,6, za „wekę” – około 2, a chleb – około 2 – 3 leje rumuńskie. Cena piwa wahała się w granicach 3 leji, a dwulitrowej wody mineralnej – 2 – 2,5. Ser można kupić za około 20 – 30 RON za kilogram, a banany za około 5 – 6 RON za kilogram. Za litr mleka czy też 0,4 l jogurtu, trzeba zapłacić około 3 RON, a za kilogram sałatki około 10 RON.

Nieco wyższe są oczywiście ceny potraw w rumuńskich restauracjach. Za zupę zapłacimy od 6,5 do 13 RON, za mici: 2,5 – 3/szt., sarmale – ok. 10 RON, a cały zestaw obiadowy około 20 – 35 RON, natomiast za średniej wielkości pizze – około 12 – 20 RON. Kawa w restauracji kosztuje średnio 3 – 10 RON, piwo – 4 – 7 RON, woda mineralna około 4 RON, a inne napoje – około 5 RON.